اخبار > نطق پیش از دستور دکتر کاظم جلالی در مجلس هشتم


نسخه چاپي  ارسال به دوست

نطق پیش از دستور دکتر کاظم جلالی در مجلس هشتم
    .

   

جلسه 56

 كاظم جلالي ـ

بسم الله الرحمن الرحيم

ماه محرم ماه پيروزي خون بر شمشير ستمگران و ايام شهادت سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (عليه‌السلام) بر همه بيداردلان تسليت باد. گويي محرم در عرصه گيتي همواره در استمرار است، امروز نيز دست بيداد ستم‌پيشگان پيكره فلسطين مظلوم و غزه عزيز را نشانه رفته و در دهه اول هزاره سوم در حالي كه شعارهاي حقوق بشري، دموكراسي و ارزشهاي انساني به شكلي پررنگ مطرح مي‌شود، اما شنيعترين جنايات در نوار غزه بوقوع پيوسته و همچنان نيز در حال وقوع است.

آنچه از اين ماجراي غمبار مي‌توان بيان كرد اين است كه اولاً با مقايسه عاشورا و محرم با آنچه امروز در غزه مي‌گذرد مي‌توان نتيجه گرفت كه بعد از گذشت حدود (1400) سال روشهاي استكباري در بستن آب و امكانات و محاصره از كربلا تا غزه تفاوت نكرده است. ديروز يزيديان پليد همان كردند كه امروز مي‌كنند، اما با همه اين فشارها نامي كه امروز در دنيا درخشان باقيمانده نام و ياد حسين بن علي (عليه‌السلام) است و بي‌ترديد آينده نيز از آن جريان مقاومت در فلسطين و همه خاورميانه است.

از سكوت مرگبار و يا حمايت دنياي غرب كه بگذريم سكوت سران كشورهاي عربي مرگبارتر و كشنده‌تر است و از همه بدتر مواضع مصر و آقاي حسني مبارك است. آقاي حسني مبارك چه پاسخي به افكار عمومي جهان اسلام و دنياي عرب و مردم مصر دارد؟

نكته ديگر سكوت آقاي اوباماست. اصلاً مشخص نيست در اين روزها آقاي اوباما كه با شعار تغيير بر سر كار آمده در كجاست و چرا موضعي نمي‌گيرد؟ آيا اين كشتارهاي وحشيانه مورد تأييد اوست؟ آقاي اوباما! سياهان هارلم هم درخصوص اين جنايات وحشيانه موضع گرفتند و شما همچنان ساكت هستيد. بي‌ترديد در يك نگاه تحليلي فارغ از ريشه‌هاي عمليات رژيم صهيونيستي عليه غزه كه براي ريشه‌كني اساس مقاومت است دو موضوع را مي‌توان بعنوان هدف مطرح كرد؛ يكي انتخابات خود دولت فلسطين است كه از روز (9) ژانويه ديگر دولت آقاي ابوماظن فاقد رسميت و مشروعيت است، آنان مي‌دانستند كه در انتخابات جديد، ديگر مردم رويكردي به سازش‌كاران ندارند و بي‌ترديد پيروز انتخابات جريان مقاومت اعم از حماس و جهاد اسلامي خواهد بود. لذا اين عمليات براي استمرار حكومت فعلي فلسطين طراحي شده است.

دوم هم انتخابات خود اسرائيل مطرح است كه خانم ليوني و آقاي باراك در مقابل تندروها كم آوردند و لذا براي اخذ آراء دست راستيهاي افراطي به سمت چنين عملياتي كشانده شدند و اين يادآور سال 1996 ميلادي و عمليات خوشه‌هاي خشم آقاي پرز بعد از ترور رابين‌ مي‌باشد كه البته جريان «بروكليوني» از اين جنايات خود طرفي نخواهند بست. پيروز آينده جريان مقاومت است و آناني كه به نام عدم پايبندي به «هودنه» حماس را مي‌كوبند نيز آگاه باشند كه هودنه عملاً هدفي جز بستن دست حماس و آزاد گذاشتن اسرائيل براي جنايت بهمراه نداشته است و به ياد داشته باشند كه در ايام هودنه بيش از (140) نفر را رژيم صهيونيستي به شهادت رساند.

بعنوان اولين نطق پيش از دستور در مجلس هشتم از مردم شاهرود كه به تعبير مقام معظم رهبري شهر با صفا با دلهاي با صفا و با مردم با صفاست تشكر و قدرداني مي‌كنم. خداي را شاكرم كه در اين انتخابات هيچ جريان سياسي اعم از اصولگرا و اصلاح‌طلب از بنده حمايت نكرد و بدون وامداري به هيچ فرد و يا جريان خاصي به خانه ملت راه يافتم و امروز جز به دين مبين اسلام، ولايت و مصالح ملي به چيز ديگري نمي‌انديشم.

چند نكته در مورد حوزه انتخابيه:

اولاً استان ما منتظر سفر هيأت دولت و رياست محترم جمهور است و اميدوار هستيم با نگاه عدالت‌محورانه دولت شاهد رشد و شكوفايي بيشتر استان و شهرستان شاهرود باشيم.

ثانياً از وزير محترم نيرو بخاطر موافقت براي ايجاد نيروگاه (500) مگاواتي برق از منابع دولتي تشكر و قدرداني مي‌كنم و اميدوارم عمليات اجرايي سد مجن، سد كالپوش، آب قطري، فاضلاب شاهرود با سرعت پيش رود.

ثالثاً از وزارت راه و ترابري و سازمان محيط زيست و منابع طبيعي بخاطر موافقت در احداث جاده شاهرود ـ علي آباد تشكر مي‌كنم. اميدوارم با صيانت از موازين زيست محيطي در آغاز عمليات اجرايي اين جاده مهم تسريع شود.

رابعاً‌ از سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري مي‌خواهم حداقل در ماههاي پاياني عمر دولت در حوزه انتخابيه اينجانب گامي بردارند. وجود بايزيد بسطامي و شيخ ابوالحسن خرقاني و پارك ملي توران و جنگل ابر و مسجد جامع فرومد و ديگر جاذبه‌ها در شاهرود مي‌تواند اصلي‌ترين مؤلفه‌هاي توسعه منطقه و حتي كشور باشد. متأسفانه هيچ اقدام عملي صورت نپذيرفته است. آنقدر بي‌توجهي در اين حوزه زياد است كه اخيراً سقف بازار شاهرود فروريخت و مي‌توانست فاجعه بيافريند.

خامساً از وزير محترم راه و ترابري تقاضا مي‌كنم درخصوص وعده خود براي راه‌اندازي پروازهاي تهران ـ مشهد ـ شاهرود و بالعكس عمل نمايد و البته به ايشان اخطار مي‌دهم به سخنان تفرقه‌افكنانه توجه نكنند.

سادساً مردم شاهرود از قطعي گاز در سال گذشته خاطرات تلخي دارند. باز هم در اين خصوص هشدار مي‌دهم كه اميدوارم با همه هشدارهاي مكرر داده شده امسال در اين زمينه مشكلي وجود نداشته باشد.

آخرين نكته اين كه گازرساني به شهرهاي ميامي و بيارجمن جزو مصوبات دولت در سال 1387 بود كه هنوز در اين خصوص گام جدي برداشته نشده است.

 

جلسه 91

 كاظم جلالي ـ

بسم‌الله الرحمن الرحيم

ايام شهادت حضرت فاطمه زهرا ام ابيها را به پيشگاه مقدس حضرت بقيه‌الله الاعظم و نايب برحقش مقام معظم رهبري و همه محبان اهل بيت عصمت و طهارت تسليت عرض مي‌نمايم.

بي‌ترديد ايستادگي دولت و ملت نستوه ايران بر اصول و آرمانهاي اصيل انقلاب اسلامي و تأكيد بر گفتمان امام عظيم‌القدر در (30) سال پس از انقلاب شكوهمند اسلامي، نقش بي‌بديلي را براي كشورمان در عرصه داخلي و بين‌المللي رقم زده است.

ايران اسلامي امروز به بركت خون مطهر شهيدان هميشه جاويدان به عنوان يك قدرت بزرگ منطقه‌اي در بسياري از تحولات عرصه بين‌المللي داراي نقش و جايگاه است. ديروز هنگامي كه امام بزرگوار ما در پيام استقامت پس از پذيرش قطعنامه (598) بسياري از تحولات جهاني را برمي‌شمرد و آن را در نتيجه ايستادگي جانانه ملت ايران در دفاع مقدس مي‌دانست، شايد باور آن بر بسياري دشوار مي‌آمد، اما اينك زماني كه به هنگامه عظيم خيزش اسلامي در جاي‌جاي منطقه و حتي دوردست‌تر مي‌نگريم، بر آينده‌نگري آن انسان حكيم و دردانه آفرين مي‌گوييم.

آن امام حكيم ديروز آن هنگام كه كمتر كسي باور مي‌كرد از آهنگ فروپاشي اتحاد جماهير شوروي خبر داد و فرمود از اين پس كمونيزم را بايد در موزه‌هاي تاريخ جستجو كرد و هم او بود كه به اردوگاه سوسياليزم تذكر داد كه راه نجات خويش را در ليبراليزم و سرمايه‌داري غرب نجويند، زيرا كه عاقبت نحله كاپيتاليزم و سرمايه‌داري نيز بهتر از كمونيزم و سوسياليزم نيست.

امروز كه بحران عظيم اقتصادي غرب رخ نمود، به نظر مي‌رسد تناقض اين نظام كه امام‌مان پيش‌تر هشدار داده بودند، روز به روز عيان‌تر مي‌شود.

ملت ايران پس از پاي‌فشاري به دستيابي به تكنولوژي انرژي هسته‌اي منطبق بر آموزه‌هاي امام حكيم و خلف فرزانه‌اش، امروز كه به تقاضاي گروه (1+5) مي‌رود تا گفتگوهاي خود را با آنان آغاز نمايد، متأسفانه با دسيسه‌ها و سنگ‌اندازيهاي استعمارگر پير يعني كشور انگلستان مواجه مي‌شود. البته كارشكني و توطئه و دسيسه، خاطرات ماندگار ملت ايران از اين كشور است.

ملت ايران به حول و قوه الهي اين دسيسه‌ها را نيز خنثي مي‌كند و مجلس شوراي اسلامي با نگاه تيزبين، رفتار انگلستان را از نظر مي‌گذراند و به موقع تصميم استراتژيك خود را درخصوص اين كشور اتخاذ خواهد نمود.

برخورد غيرمسؤولانه و ناشايست دولت سعودي با حجاج ايراني بيت‌الله الحرام و انگشت‌نگاري آنان در مبادي ورودي موجب تعجب است و تعجب بيشتر از مسؤولان سازمان حج و زيارت كشور كه چرا در مقابل اين برخوردها اقدام جدي انجام نمي‌دهند و تصميم قاطع اتخاذ نمي‌كنند. از طرف ديگر نبايد از نظر دور دانست كه اخيراً‌ پروژه ايران‌گريزي و ايران‌ستيزي به عنوان اصلي‌ترين راهبرد سياست خارجي رژيم صهيونيستي و برخي كشورهاي غربي در منطقه پيگيري مي‌شود كه بايد متوليان دستگاه سياست خارجي هوشمندانه برخورد نمايند و ما نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به برخي كشورهاي عربي هشدار مي‌دهيم كه خود را در مظان اتهام در بازيگري سناريوي صهيونيستي قرار ندهند و بدانند كه مردم ايران اين حركات را به دقت تحت نظر داشته و بي‌ترديد نسبت به آن عكس‌العمل خواهند داشت.

با توجه به نزديكي انتخابات مهم و سرنوشت‌ساز رياست جمهوري، اميد است ملت بزرگ ايران با مشاركت حداكثري خود پيام روشن خود را در حمايت از نظام مقدس خود و وفاداري به آرمانهاي اصيل امام و رهبري يكبار ديگر به جهانيان برسانند. بي‌ترديد كساني كه به عنوان رجل سياسي ـ مذهبي از ناحيه شوراي محترم نگهبان حائز شرايط شناخته مي‌شوند، سرمايه‌هاي بزرگ انساني كشورند، نبايد اين سرمايه‌هاي ارزشمند را تخريب كرد، از طرف ديگر كانديداها نيز نبايد فضاي سالم انتخاباتي را با نقدهاي غيرمنصفانه و ناديده گرفتن تلاشهاي صورت پذيرفته و تخريب امروز و ديروز كشور، همه دستاوردهاي سترگ سي ساله كشور را ناديده بگيرند و از عوام‌گرايي بپرهيزند و جامعه را بسمت اخلاقي شدن پيش ببرند.

در ارديبهشت‌ماه هفته گراميداشت مقام معلم را پشت سر گذاشته‌ايم. در ساليان گذشته مقام معظم رهبري چندين بار مقوله برنامه‌ريزي براي تحول بنيادين در آموزش و پرورش را مطرح نمودند. به نظر مي‌رسد انجام اين مهم نيازمند تجميع نخبگان و متخصصين است.

پوشيده نيست كه براي فهم نبض آينده كشور بايد نبض امروز آموزش و پرورش را سنجيد. سرمايه‌گذاري در امر آموزش و پرورش به معناي تضمين آينده كشور در عرصه‌هاي مختلف است و آنچه امروز دستاوردهايي در مقوله توليد علم، انرژي هسته‌اي، فرستادن ماهواره اميد به فضا و غيره داريم، همه ره‌آورد آموزش و پرورش، دانشگاهها و مراكز آموزشي و تحقيقاتي كشور است.

شهرستان شاهرود به تعبير زيبا و جاويدان مقام معظم رهبري، شهر معلمان دين و اخلاق، شهري با صفا، با دلهاي با صفا و مردمي با صفاست.

اين شهرستان كه به لحاظ تقديم شهيد در دفاع مقدس به نسبت جمعيت مقام دوم را در كشور حائز است، داراي مشكلات فراواني است.

البته به حمد الهي پس از سفر پر خير و بركت مقام معظم رهبري و همچنين سفر اول رياست محترم جمهور و هيأت دولت، چرخ توسعه در استان ما و شهرستان شاهرود شتاب بيشتري يافته است.

نخست جا دارد از وزارت نيرو و وزير با اخلاص و پرتوان آن جناب آقاي مهندس فتاح تشكر نمايم كه نيروگاه (500) مگاواتي شاهرود را در هفته گذشته كلنگ‌زني نمودند. اين بزرگترين سرمايه‌گذاري در طول تاريخ شهرستان شاهرود است. (330)‌ ميليارد تومان از اعتبارات دولتي هزينه اين پروژه بزرگ خواهد شد. اميدوارم طبق برنامه زمانبندي شده اين طرح به پيش رود و همچنين ساير پروژه‌هاي آبي، سد كالپوش، فاضلاب و همچنين انتقال آب از شمال كشور به شاهرود جدي گرفته بشود.

همچنين درخصوص ايجاد شهرك سينمايي كشور كه در يك مطالعه كاملاً علمي و بي‌طرفانه شهرستان شاهرود به عنوان بهترين مكان تشخيص داده شده است و اين روزها سريال عظيم «مختارنامه» كه خود يك پديده بزرگ تاريخي سينماي ايران است در حال فيلمبرداري است، اميدواريم با پشتيباني رياست محترم جمهور و رياست محترم صدا و سيما اين طرح هم بتواند در شهرستان شاهرود انجام بشود.

همچنين درخصوص ايجاد جاده شاهرود به علي‌آبادكتول با تشكر از وزارت راه و ترابري و سازمان محيط زيست، اميدوار هستيم با توجه به اينكه بودجه و اعتبار دارد، عمليات اجرايي آن امسال آغاز بشود و گلايه شديد از سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري كه علي‌رغم وجود پتانسيل زياد، شيخ ابوالحسن خرقاني و بايزيد بسطامي اقدام جدي را در شهرستان شاهرود انجام ندادند و همچنين از بي‌توجهي سازمان تربيت بدني به شهرستان شاهرود سخت گله‌مندم و علي‌رغم وعده‌اي كه در سفر رياست محترم جمهور داده شد كه استاديوم (15) هزار نفري شاهرود در سال 86 آغاز بشود، هنوز كه سال 88 است اين پروژه آغاز نشده است.

در پايان جا دارد از همه مسؤولين خصوصاً استاندار محترم استان سمنان جناب آقاي مهندس عبداللهي تشكر كنم.

 

جلسه 147

 كاظم جلالي ـ

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم

ضمن عرض تسليت به مناسبت شهادت حضرت جواد‌الائمه (عليه‌السلام) چند نكته ملي و منطقه‌اي را به استحضار مي‌رسانم:

1 ـ گزارش جديد آقاي البرادعي درخصوص فعاليتهاي صلح‌آميز جمهوري اسلامي ايران در حالي منتشر شد كه وي براي بيست و يكمين بار بر شفافيت و عدم انحراف ايران تأكيد كرد. آنچه كه امروز به عنوان سؤال جدي در افكار عمومي ملت ايران وجود دارد اين است كه چرا علي‌رغم اين گزارشهاي مكرر و تأكيد بر صلح‌آميز بودن فعاليتهاي هسته‌اي ايران همچنان پرونده كشورمان در شوراي امنيت سازمان ملل متحد باقي مانده و به آژانس باز نمي‌گردد؟

2 ـ سياست اصولي جمهوري اسلامي ايران در عرصه ساختار قدرت بين‌المللي بر پذيرش پلوراليزم و يا تكثر قدرت در عرصه جهاني است و با همين منطق ما حضور روسيه، چين و اروپاي قدرتمند را در مقابل نظريه تك‌قطبي جهاني رجحان مي‌دهيم. با اين وصف و علي‌رغم روابط استراتژيك با كشور روسيه، مواجه با برخي خلف وعده‌ها و تأخيرها در انجام پروژه‌ها هستيم. بطور مشخص از عدم تحويل سيستم موشكي S300 و تأخير در اتمام نيروگاه اتمي بوشهر مي‌توان نام برد. اميدواريم مسؤولين كشور روسيه به تعهدات خود به شكل جدي عمل كنند و افكار عمومي ايران را با مصاحبه‌ها و گفتگوهاي بي‌حاصل نگران و جريحه‌دار ننمايند.

3 ـ امروز هم بزرگترين چالش ما مربوط به كارآمدي نظام و مسؤولين است. در مقوله اجراي طرح هدفمندكردن يارانه‌ها بايد توجه جدي به اقشار مستضعف و كم‌درآمد جامعه بشود. امروز تورم و بيكاري بزرگترين مشكل ماست، اگر براي آن چاره‌اي جدي نينديشيم و با اراده ملي و با استفاده از همه ظرفيتها تلاش نكنيم، فردا بسيار دير خواهد بود.

4 ـ اين روزها موضوع احداث جاده شاهرود ـ علي‌آباد كتول از مسير جنگل ابر به يك ماجراي رسانه‌اي تبديل شده است. بي‌ترديد صيانت از محيط زيست وظيفه همگاني ماست، ليكن سؤال اينجاست، هنگامي كه پروژه‌اي با حدود (20) سال پشتوانه مطالعه‌اي و تصويب (4) مصوبه در دولت نهم در استانهاي گلستان و سمنان را به همراه دارد و همچنين مصوبه كميسيون ماده (32) قانون برنامه چهارم مبني بر ملاحظات اقتصادي و فني و زيست‌محيطي را گذرانده و رئيس سازمان محيط زيست بعنوان معاون رئيس‌جمهور موافقت خودش را با احداث اين جاده كتباً اعلام نموده و در بودجه سال 88 براي آن رديف در نظر گرفته شده، چرا برخي مقامات محلي عليه اين مصوبه با اين مقدمات به رسانه متمسك مي‌شوند؟

در سال 1383 رئيس وقت منابع طبيعي كل كشور نيز موافقت كتبي خود را با احداث اين جاده در صورت رفع موانع زيست‌محيطي اعلام كرده است. سخن اصلي آن است كه هم احداث اين جاده يك ضرورت جدي است و هم ملاحظات زيست‌محيطي امري ضروري است. اما آنچه امروز موجب تعجب جدي مردم است اينكه درخصوص اين پروژه وضعيت دولت در دولت و ملوك‌الطوايفي بوجود آمده است. براي استحضار مردم شريف اعلام مي‌كنم كه دو هفته پيش جلسه‌اي در وزارت راه و ترابري با حضور مسؤولين‌ عالي‌رتبه سازمان محيط زيست و با شركت نمايندگان شهرستانهاي علي‌آباد و شاهرود تشكيل شد و در آن جلسه مقرر گرديد كه اين پروژه وفق مصوبه دولت و مبتني بر مطالعات انجام شده احداث شود ليكن سازمان محيط زيست تقاضاي دو هفته وقت جهت مطالعات ميداني براي اعلام ملاحظات جزئي زيست‌محيطي خواستار شد. اميد است اين پروژه بدون غوغاسالاري و باتوجه به مصالح ملي و منافع مردم منطقه مديريت شود و دولت در اين خصوص حرمت مصوبه خودش را كه چهار بار تصويب كرد، نگهدارد و اجازه ندهد كه برخي از مسؤولين جزئي در سطح مديركلان محلي بيايند عليه مصوبه دولت موضعگيري كنند و از رسانه‌ها استفاده كنند.

5 ـ به وزارت نفت در خصوص تأمين گاز در فصل سرما و زمستان تذكر اكيد مي‌دهم. برخي شهرستانها ازجمله شاهرود باتوجه به تجربه تلخ دو سال پيش ديگر ظرفيت و تحمل يك تجربه جديد در زمستان امسال را ندارد. اميدوارم هرچه سريعتر خط انتقال (48) تست و عملياتي شود و تا دير نشده وزارت نفت اقدام كند كه فردا خيلي دير خواهد بود و مردم منتظر مديريت جدي وزارت نفت در اين خصوص هستند.

6 ـ گازرساني به شهرهاي ميامي و بيارجمند و وعده‌هاي تحقق نيافته دولتها طي ساليان گذشته است. در دولت نهم گازرساني به اين دو شهر هم در سفر اول و هم در سفر دوم به تصويب رسيده و سال گذشته كلنگ گازرساني به شهر ميامي بر زمين خورد و وعده دادند كه زمستان امسال مردم اين شهر از گاز برخوردار شوند. اگرچه متأسفانه اين وعده محقق نشد اما انتظار جدي اين است كه براساس آخرين جلسه‌اي كه ما در وزارت نفت با وزير محترم نفت و معاون ايشان و رئيس شركت گاز داشتيم و توافق كرديم، براساس اين توافق مسأله با جديت پيگيري شود.

7 ـ مسأله بعدي در خصوص ميراث فرهنگي و گردشگري است، تبعاً در كشور ما از اين مقوله زياد سخن مي‌رود. شهرستان شاهرود با داشتن دو قطب عرفان بايزيد بسطامي و شيخ ابوالحسن خرقاني كاملاً ظرفيت جذب گردشگر آنهم گردشگر از نوع گردشگر عرفاني را دارد. ليكن علي‌رغم همه تأكيدات مسؤولين هيچ گامي براي ايجاد امكانات در جوار مرقد شريف اين عارف بزرگ انجام نشده است. ما اميدوار هستيم كه مسؤولين عالي‌رتبه سازمان در اين خصوص پيگيري كنند. والسلام‌عليكم و رحمه‌الله

 

جلسه 215

 كاظم جلالي ـ

سلام عليكم و رحمه‌الله

بسم‌الله الرحمن الرحيم

ياد و نام و خاطره همه شهيدان، خصوصاً شهداي مظلوم هواپيماي ايرباس ايران كه توسط ناو هواپيمابر وينسنس آمريكا به شهادت رسيده‌اند را گرامي مي‌داريم.

البته دامنه جنايات و اقدامات غير انساني و ضد حقوق بشري و تجاوزكارانه ايالات متحده آمريكا در طول دوران (55) ساله گذشته بر كسي پوشيده نيست. در اين فرصت كوتاه مجال پرداختن به اين مقوله پردامنه نيست. آنچه مي‌توان در اين فرصت ذكر كرد اينكه رئيس‌جمهور مدعي تغيير در سياستهاي يكجانبه‌گرايانه ايالات متحده نه‌تنها نتوانست تغييري با گرايش مثبت ايجاد نمايد، بلكه به سياستهاي اسلاف افراط‌گراي خود شدت بخشيده است تا جايي كه علي‌رغم امضاي بيانيه تهران بر طبل صدور قطعنامه كوفتند و آن فرصت پيش‌روي خود را تضييع كردند و پس از صدور قطعنانه با شتاب و سراسيمه قوانين تحريمي و تكميلي ديگري در آمريكا و اتحاديه اروپا تصويب كردند.

متأسفيم از اينكه پس از (30) سال آزمودن ملت ايران هنوز هم تصور مي‌كنند اين ملت بزرگ و عريق بيدي است كه به اين بادها به لزره درآيد.

آقاي اوباما! بي‌ترديد شما ملت ايران را نشناخته‌ايد و به درد اسلاف خود گرفتاريد. ايران اسلامي در تحريم، در نانوتكنولوژي، بيوتكنولوژي، انرژي هسته‌اي، هوا ـ فضا و رشته‌هاي گوناگون علمي داراي پيشرفتهاي مهم و بزرگ شده است. امروز آمريكا و برخي كشورهاي غربي دچار يك نوع سراسيمگي و دستپاچگي در صدور بيانيه و قطعنامه و قوانين تحريم شده‌اند، البته بعد هم خود به بزرگنمايي و جنگ تبليغاتي مي‌پردازند.

بي‌ترديد اين حركات كور ظالمانه و ددمنشانه بر اراده جدي ملت ايران تأثيري ندارد و نمي‌توانيد ما را دچار شتابزدگي در تصميم نماييد. ايران اسلامي با رهبري خردمندانه خود حركت موقر، متين و با صلابت خود را همچنان پي خواهد گرفت.

از اين گذشته ما در داخل كشور نيز در اين دوران كه مي‌توان آن را دوران استقامت براي تثبيت جاويدان دستاوردهاي انقلاب شكوهمند اسلامي ناميد، نيازمند برنامه‌ريزي دقيق هستيم، لذا بايد در برنامه پنجساله، سازماني را براي اين امر مهم ايجاد كرد و البته مجلس و كميسيون امنيت ملي هم رفتار غرب را رصد مي‌كند و هم براي خنثي‌سازي توطئه‌هاي آنها طراحي مي‌نمايد و در جلسه امروز صبح هيأت‌رئيسه كميسيون امنيت ملي تشكيل يك كميته ويژه بدين منظور تصويب شده است.

برادران و خواهران! همانگونه كه مقام معظم رهبري در ديدار اخير خود با اساتيد بسيجي دانشگاهها فرموده‌اند امروز كشور به اتحاد كلمه خيلي نيازمند است. ايشان تصريح فرمودند بنده مخالفم با سخن و حركت و نوشتاري كه موجب شقاق و شكاف مي‌شود. البته همينطور حضرت ايشان تأكيد كردند كه استكبارستيزي، ايستادگي قاطع در مقابل حركت كفر و نفاق، مرزبندي شفاف با دشمنان انقلاب و دشمنان دين شاخص است. لذا همگان بايد بدانيم اصلي‌ترين محور وحدت تمسك به رهبري و ولايت‌فقيه است.

متأسفانه طي هفته‌هاي اخير بحثهاي ملال‌آور و مجادلات بلاوجه بر سر مسائل فرعي كشور در گرفت. تقدم مسائل فرعي بر مسائل اصلي يكي از مشكلات امروز كشور ماست، بايد براي اين موضوع چاره‌اي جدي انديشيد، مسائل اساسي امروز كشور دشمني‌هاي آمريكا و انگليس و معضلات اقتصادي و معيشتي مردم است. مردم از ما مي‌پرسند چرا به جاي پرداختن به اين مسائل اساسي به مجادلات بيهوده‌ آنهم بر سر مسائل جزئي و فرعي مي‌پردازيد و بر سر همين مسائل ظرفيت قواي حاكمه كشور را معطل مي‌نماييد.

امروز ما نيازمند وحدت ملي جهت حل مشكلات كشور هستيم، امروز كدام انسان بي‌غرض و دلسوز كشور و نظام است كه ترديد دارد هم به دلايل عقلي و هم مبتني بر تأكيدات مقام معظم رهبري بايد دولت را در مسير خدمت‌رساني با جديت كمك كرد و مجلس شوراي اسلامي  را به عنوان قوه مهم، تأثيرگذار و مظهر مردم‌سالاري ديني تقويت كرد و قوه قضاييه را در مأموريتهاي مهم خود امداد رساند.

چند نكته هم در پايان عرض مي‌كنم؛

يكي درخصوص بزرگراه تهران ـ مشهد، گويا با فاصله‌اي از شهر شاهرود مطالعه شده است. بنده خدمت رياست محترم جمهور هم عرض كردم، ايشان هم دستور مناسبي دادند، استدعا دارم وزارت راه و ترابري حتماً اين بخش را در مطالعه خود تجديد نظر كنند تا اين شهر تاريخي و بزرگ كه به تعبير مقام معظم رهبري «شاهرود شهري است با صفا، با دلهاي با صفا و با مردم با صفا» از طريق مضجع شريف حضرت ثامن‌الحجج (عليه‌السلام) دور قرار نگيرد.

ثانياً كشاورزان ما امسال در تحويل و فروش گندم توليدي خود دچار مشكل و تنگناي شديد هستند. امسال كه ما از نعمت بزرگ الهي در فراواني گندم برخورداريم، نيازمند اين بود كه مسؤولان براي خريد گندم برنامه‌ريزي مي‌كردند (نايب‌رئيس ـ نماينده با صفاي شاهرود! وقت تمام است) خبرهاي بسيار بدي را در اين خصوص مي‌شنويم، استدعا دارم مسؤولان توجه جدي و عاجل فرمايند. همچنين درخصوص جبران خسارت سيل در شهرهاي بيارجمند و ميامي بايد كار جدي مسؤولين عزيز انجام بدهند، متشكرم.

 

جلسه 25

تذكر آيين‌نامه‌اي

منشي (محبي‌نيا) ـ جناب آقاي جلالي بفرماييد.

 كاظم جلالي ـ

بسم‌الله الرحمن الرحيم

جناب آقاي دكتر لاريجاني! تذكر من ماده (227) و بند (11) ماده (23) است. تذكر بنده سه مقدمه دارد، اولاً استيضاح حق نمايندگان مجلس است كه براساس وظيفه نمايندگي و تكليف شرعي و قانوني بدان مبادرت مي‌ورزند، در اين ترديدي نيست. مقدمه دوم، در اينكه استيضاح كنندگان باز حق دارند كه استيضاح خود را پس بگيرند و از امضاء خودشان عدول بكنند، آنهم بهردليلي در اين هم ترديدي نيست. مقدمه سوم اينكه بنده براساس دريافت خودم بعنوان يك عضو دستگاه قانونگذاري كشور، از ابتداء با اين استيضاح، نه اولاً بالذات بلكه ثانياً بالعرض بدلايل شرايط زماني و مسائل نزديكيهاي مهر و غيره مخالف بودم اما جناب آقاي دكتر لاريجاني قطار مجلس بايد به گونه‌اي حركت بكند كه بتواند (4) سال از پستي و بلنديها عبور بكند و در انجام وظايف خود از اقتدار تقنيني و نظارتي برخوردار باشد. ما نبايد هميشه ديگران را مورد نقد قرار بدهيم، بلكه مجلس نيز بايد خودش را آسيب‌شناسي بكند. اگر خودمان بگونه‌اي حركت كرديم كه بشكل هيجاني وارد ماجرايي شديم و به سرعت از آن عقب‌نشيني كرديم، آيا پاسخي براي مردم داريم؟

بنده سه دوره نماينده مجلس هستم، حداقل در اين سه دوره نديدم كه استيضاحي بيش از (80) امضاء داشته باشد و با اين سرعت بيش از (75) نفر امضاء خودشان را پس بگيرند (در يك مدت كوتاه)‌ آنچه موجب تضعيف اقتدار مجلس هست فقط بي‌اعتنايي‌هاي ديگران نيست، بخش مهمي از آن به خود ما مجلسي‌ها برمي‌گردد. حداقل بايد اين را بپذيريم كه اين اتفاق اولين ضربه سنگين به مجلس هشتم بود و بايد مراقب باشيم كه اين اتفاقات تكرار نشود. نماينده مقتدر، نماينده‌اي است كه با سختي و با بررسي همه جوانب امضاء مي‌كند و هنگامي كه امضاء كرد به سختي از امضاء خود عدول مي‌كند اينها كُندكننده بعد مهم نظارتي و اقتدار مجلس هست، متشكرم.

رئيس ـ آقاي جلالي!‌ تذكر شما بايد به هيأت‌رئيسه باشد شما به دوستانتان در مجلس كه مي‌خواهيد تذكر بدهيد بعنوان تذكر آيين‌نامه‌اي نبايد بدهيد. مطالبي را مي‌خواستيد به دوستانتان بگوييد در اين جلسه تذكر بايد براي اداره جلسه باشد. برخي از دوستان استيضاحي را امضاء كردند، نظر شما هم اين است كه از اولاً‌ و بالذات مخالف بوديد، بقيه اولاً و بالذات مخالف نبودند و اينها استيضاح را امضاء كردند و در پروسه آقايان ثانياً‌ و بالعرض هم قبول كردند كه استيضاح را پس بگيرند. اين وظيفه نمايندگي را مخدوش نكرده. بله، اگر توصيه و نصيحت آقاي جلالي را گوش بدهيد خوب است ولي تذكر نيست.

سه شنبه ٤ مرداد ١٣٩٠
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099